Chavez odmieta medzinárodnú nespokojnosť s Venezuelskou mediálnou politikou
Caracas - Stovky tisíc Chavezových stúpencov sa zišli v sobotu na najväčšom Venezuelskom námestí, kde Prezident Chavez odmietol všetky medzinárodné pokusy o ovplyvňovanie rozhodnutia neobnoviť vysielaciu licenciu televíznej spoločnosti. Chavez vo svojom dlhom prejave zdôraznil kultúrnu hegemóniu súkromných médií ako skutočnosť, ktorá sa musí zmeniť- odvolávajúc sa na marxistického teoretika Antonia Gramscia.
„Choďte do pekla, reprezentanti globálnej oligarchie, my sme slobodná krajina!" predniesol Chavez vyvolajúc obrovský aplauz na Avenida Bolivar v centre Caracasu.
Demonštrácia sa spojila v jednu v momente, keď sa dva sprievody, z východu mesta a z juhu stretli. Odhady o počte účastníkov demonštrácie sa pohybujú medzi 300 000 až 500 000.
Chavez povedal, že sa nezaujíma ako ho svetové média prezentujú, nazývajúc ho novým Hitlerom alebo Mussolinim. „To čo mňa zaujíma" povedal Chavez, „je suverenita Venezuely"
„Medzinárodná elita má obavy, strachujú sa Venezuelského príkladu, že sa rozšíri do iných krajín, v ktorých sa považujú za pánov všetkého," pokračoval Chavez počas jeho relatívne krátkeho jeden a pol hodinového prejavu. Na každý destabilizačný plán, varoval Chavez, „odpovieme novou revolučnou ofenzívou."
Chavez vyjadril svoj zármutok nad skutočnosťou, že univerzitný študenti demonštrovali podporu RCTV. „Je smutné, že niektorí študenti vychádzajú do ulíc - brániť čo? ... Na ktorú stranu sa postavia, na stranu ľudu alebo oligarchie, domoviny alebo severoamerického impéria?" dodávajúc, že veľká väčšina študentov je na strane ľudu. Zábery zo študentských protestov sú jednou čiastkou „obrovskej manipulácie, rozsiahlym mediálnym predstavením."
Dianie vo Venezuele je podľa Chaveza veľmi podobné tomu, čo US napomohlo zorganizovať vo východoeurópskych krajinách, tzv. „farebné revolúcie," ako v Ukrajine, kde demonštranti uspeli v zvrhnutí vlády.
Chavez pripomenul svojim podporovateľom, že jeho znovuzvolenie 3. Decembra za prezidenta bolo iba začiatkom novej fázy formovania socializmu a že doposiaľ bolo veľa dosiahnuté. Chavez sa zmienil, že znovu znárodnenie ropného priemyslu bolo zavŕšené a nová Zjednotená Socialistická Strana Venezuely zatiaľ prijala a zaregistrovala 4 735 000 prihlášok.
Antonio Gramsci, kľuč k pochopeniu udalostí vo Venezuele.
Podľa Chaveza sú myšlienky marxistického teoretika Antonia Gramsciho základom k porozumeniu diania v dnešnej Venezuele. „ Rád by som teraz upriamil na myšlienky Gramsciho. S pomocou jeho ideí a použitím svetla jeho mysle, každým dňom lepšie rozumieme tomu čo sa tu vo Venezuele deje."
Tak začal Chavez jeden z jeho najdlhších a najdetailnejších prejavov o myšlienkach a ideách Gramsciho. Vysvetľoval Gramsciho koncept „historických blokov", kde určitá spoločenská trieda získa prevahu a kontrolu, ktorá sa prejavuje v štruktúrach a super - štruktúrach. Super - štruktúry, vysvetľuje Chavez, pozostávajú z dvoch úrovní, inštitúcií štátu a občianskej spoločnosti. Občianska spoločnosť, podľa Chavezovej interpretácie Gramsciho, sa skladá z ekonomických a privátnych inštitúcií, cez ktoré dominantná trieda rozširuje svoju ideológiu.
Konflikt vo Venezuele tak môžeme chápať ako zápas medzi inštitúciami štátu, kedysi kontrolovanými civilnou spoločnosťou, a starou civilnou spoločnosťou. Do starej občianskej spoločnosti Gramsci zahrňuje primárne inštitúcie ako katolícku cirkevnú hierarchiu, masmédiá a edukačný systém. Dominantná trieda využíva tieto inštitúcie na rozsievanie jej ideológie, vysvetľuje Chavez.
Ideológia dominantnej triedy je podávaná v rôznych úrovniach abstrakcie. Filozofiou ako najabstraktnejšou formou. Ďalšou úrovňou sú systémy viery ako neoliberalizmus, trhové hospodárstvo, pojem slobody prejavu, buržoázna demokracia, prerozdelenia moci, reprezentácia ako základ demokracie. Toto sú „Veľké lži!" vysvetľuje Chavez, s pomocou ktorých sa uplatňovala viac ako storočná nadvláda.
V tretej úrovni je pojem zdravého rozumu, „ako produktu a dôsledku intenzívnej kúpele v dominantnej filozofii a ideológii v rôznych formách, tele noviel, filmov, hudobnej produkcie, propagandy, bilboardov..." tvrdi Chavez.
Na štvrtej úrovni je „folklór", kde ľudia jednoducho vyjadria svoje preferencie, ako výsledok manipulácie bez toho, aby vedeli prečo.
Podľa Chaveza bolivarianske hnutie „oslobodzuje" štát, vrátane súdnictva, legislatívy, štátnych podnikov, spod kontroly hegemonickej „buržoáznej občianskej spoločnosti".
V súčasnosti táto občianska spoločnosť bojuje z posledných síl o moc, cirkev, masmédiá a univerzity. „Preto je dôležité rozumieť podstate tohto boja", povedal Chavez.
Chavez jasne vyjadril, že mu nejde o bezprostrednú elimináciu Venezuelskej oligarchie aj keď sa musí podriadiť bolivarianskej revolúcii, „neplánujeme zlikvidovať oligarchiu, venezuelskú buržoáziu. Dostatočne sme to demonštrovali za posledných viac ako osem rokov", povedal Chavez.
„Ale ak to oligarchia nechce pochopiť, ak neprijme volanie po miery žiť s nami, s väčšinou, ktorá tvorí túto revolúciu, ak venezuelská buržoázia bude pokračovať v zúfalých výpadoch zo svojich posledných útočísk, nuž dovtedy bude venezuelská buržoázia prehrávať a strácať jedno po druhom s týchto ostatných útočísk", vyhlásil Chavez.
Obracajúc sa na venezuelskú buržoáziu Chavez povedal, „Rešpektujeme vás ako Venezuelčanov, vy rešpektujte Venezuelu, rešpektujte vlasť, rešpektujte našu ústavu, rešpektujte naše zákony. Lebo ak nie, oľutujete; lebo ak nie, my vás dovedieme k rešpektu Venezuelských zákonov."
Dav odpovedal skandovaním, „Takto sa má vládnuť!"
Preložil: Dušan Krnáč